INFOLINIA: 221 221 020

Transformacja przemysłu przez elektryfikację


Elektryfikacja społeczeństwa jest kluczowym elementem w walce z globalnym ociepleniem i wpływa na nasze codzienne życie na wiele sposobów.


Obecnie światowa gospodarka działa na około 20% energii elektrycznej, podczas gdy resztę energii dostarczają paliwa kopalne. Wzrost globalnej temperatury prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych i coraz bardziej zagraża stabilności klimatu. Aby spowolnić te zmiany, rządy i firmy zobowiązały się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku, co wymaga znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Aby zrealizować globalne zobowiązania klimatyczne, konieczne są znaczące zmiany w różnych branżach i regionach. W miarę jak świat przyspiesza przejście na neutralność węglową, elektryfikacja systemów staje się kluczowym narzędziem w realizacji celów dekarbonizacji.


Nowe podejście do zużycia energii


Elektryfikacja wymaga, byśmy przemyśleli na nowo, jak tankujemy nasze samochody, ogrzewamy domy i zasilamy przemysł. Poza redukcją emisji, zwiększenie elektryfikacji oznacza niższy poziom hałasu, poprawę zdrowia oraz lepsze zarządzanie siecią energetyczną. Na przykład ładowanie pojazdów poza szczytem zmniejsza koszty i poprawia wydajność sieci.


Oczywiście, kluczowe znaczenie ma źródło energii elektrycznej. Spalanie węgla nie uczyni energii elektrycznej ekologiczną, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł, jak energia słoneczna, wiatrowa czy wodna.


80% energii z paliw kopalnych


Obecnie jedynie 20% globalnej energii pochodzi z elektryczności, reszta jest napędzana paliwami kopalnymi. Aby uniknąć dalszego wzrostu temperatury, przyszły zintegrowany system energetyczny musi bazować w 68% na energii elektrycznej. Jednak osiągnięcie tego celu napotyka wiele wyzwań, takich jak dostępność ziemi, infrastruktura energetyczna, zdolności produkcyjne, dostępność surowców czy gotowość na inwestycje.


Rzadkie surowce i ich znaczenie dla transformacji energetycznej


Rzadkie minerały są niezbędne dla większości technologii związanych z transformacją energetyczną, w tym pojazdów elektrycznych i energii wiatrowej. Według Międzynarodowej Agencji Energii pojazdy elektryczne mają kluczowe znaczenie w dekarbonizacji transportu, który odpowiada za ponad 15% globalnych emisji.

Wzrost liczby pojazdów elektrycznych świadczy o gotowości konsumentów do zmian, ale to nie wystarczy – potrzebna jest ogromna transformacja energetyczna, aby uniknąć wzrostu temperatury powyżej 1,5°C.

To oznacza, że więcej procesów energetycznych musi być zasilanych elektrycznością – od samochodów, po domy i przemysł. Konieczna będzie także znaczna rozbudowa infrastruktury elektrycznej.


Zwiększone zapotrzebowanie na surowce


Wprowadzenie tych zmian będzie wymagać ogromnych inwestycji. Na przykład Niemcy potrzebują 80 miliardów euro na rozbudowę sieci energetycznej do 2035 roku – tutaj surowce, takie jak miedź, mogą stać się wąskim gardłem, podobnie jak lit czy kobalt niezbędne do magazynowania energii.


Miedź w pojazdach elektrycznych


Na przykład pojazd elektryczny potrzebuje cztery do pięciu razy więcej miedzi niż samochód spalinowy. Wiele odnawialnych źródeł energii wymaga również specjalnych metali i minerałów, a zwiększona ich produkcja wymaga zrównoważonego podejścia poprzez elektryfikację, automatyzację i cyfryzację.

Produkcja pojazdów elektrycznych w inteligentnych fabrykach wymaga zintegrowanych rozwiązań i zaawansowanych narzędzi, które umożliwią pełny rozwój tego sektora.

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy

od dnia 13 stycznia 2025

Nowy cennik serwisowy

Szczegółowe informacje w oddziałach u serwisantów i przedstawicieli.