Jak zbudowane są Hydroakumulatory?
Akumulator Hydrauliczny to szczelny całkowicie zbiornik , w którym znajduje się ciecz pod wysokim ciśnieniem oddzielona od gazu przy pomocy specjalnych przegród. Hydroakumulator wykorzystuje ściśliwość gazu do magazynowania energii i oddawania w przypadku zwiększonego zapotrzebowania.
Typy przegród akumulatorów Hydraulicznych jest kilka:
Hydroakumulator Pęcherzowy – Ciecz z gazem jest od siebie oddzielany za pomocą specjalnego pęcherza.
Hydroakumulator Membranowy – Ciecz od gazu jest oddzielana za pomocą Membran.
Hydroakumulator Tłokowy – Ciecz od gazu oddzielają tłok.
Dodatkowo każdy akumulator jest wyposażony w różnego rodzaju uszczelnień, nakrętek , zaworów itp. Dzięki temu energia hydrauliczna znajdująca się w środku jest odpowiednio zabezpieczona.
Najważniejsze parametry:
- maksymalne ciśnienie
- maksymalny przepływ azotu
- objętość azotu
Działanie Hydroakumulatorów:
Akumulatory hydrauliczne m.in. gromadzą energie, tłumią uderzenia, przeciwdziałają kawitacji oraz zmniejszenie falowania ciśnieniowego w obwodach hydraulicznych.
Ważną również rolą jest uzupełnienie przepływu następujące z zastosowaniem pompy, która przekazuje nadmiar energii do elementu. Energia z Hydroakumulatorów jest wykorzystywana w przypadku zapotrzebowania w zależności od cyklu pracy. Ma to zastosowanie również w sytuacji przeciwników, gdy energia wypełnia przestrzeń cieczą pod ciśnieniem.
Gdzie znajdują zastosowanie hydroakumulatory?
Akumulatory hydrauliczne mają zastosowanie w instalacjach, które wykazują okresowe zapotrzebowanie na energię. Ma to miejsce w momentach szczytowego poboru energii, oprócz tego ich zastosowanie ma na celu tłumienie drgań wałka trakcie każdego obrotu. Hydroakumulatory używane są w różnorodnych zasilaczach hydraulicznych maszyn i urządzeń przemysłowych np.
- Ładowarki kołowe
- Koparki
- Betoniarki
- Podnośniki